Udržitelná domácnost…jak začít, nezbláznit se a vytrvat?

Když jsem začínala uplatňovat zásady minimalismu a udržitelnosti do mého života, šlo to velmi pomalu. Nejdřív jsem byla nadšená, cítila jsem, že tohle je ta má cesta a chtěla jsem změnit všechno najednou.

  • Nakupovat bezobalovo a lokálně.
  • Vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám.
  • Omezit maso a mléčné výrobky.
  • Nepoužívat chemické čistící prostředky a drogerii.
  • Smysluplně se zbavovat nepotřebných věcí.
  • Oblečení kupovat pouze to s příběhem.
  • Vyhýbat se plastům, mít co nejmíň odpadu…

Zajeté chodníčky v naší domácnosti však byly jiné.

My jsme oba jsme hodně pracovali, doma jsme trávili minimum času a nákupy a vaření řešili stylem „čím dřív, tím líp“. Mnohokrát to skončilo objednanou pizzou, nebo jídlem od Vietnamců.

Rozhodnout se… a začít!!!

Každá změna, kterou chceme ve svém životě dosáhnout, se nám nepovede bez toho, abychom se pro ni skutečně rozhodli. A začali pro ni něco dělat. Představa, že se všechno změní mihnutím čarovného proutku a najednou přijdeme domů a všechno bude „zelené“, přesně tak si to přejeme, je sice hezká, ale mohlo by to dopadnout tak, že bychom na tento okamžik čekali do konce života.

Akce je důležitá, bez ní se nic nezmění.

Pokud se taky cítíte zahlceni a nevíte čím začít, a zda to má vůbec smysl, dám vám pár tipů:

Začněte tím, co vás bude nejvíce bavit

Když vás něco baví, je předpoklad, že u toho vytrváte a výsledek se dostaví. Radost, že děláte i něco smysluplného bude hnacím motorem pro další změny. Já třeba úplně propadla swapování (výměna věcí za věci), díky kterému se mi povedlo hodně omezit nakupování. Třeba dětskou výbavičku jsem měla z 90% z druhé ruky a velkou část věcí, které potřebuji pořídit, sháním teď nejdřív cestou swapu.

Začnete tím, co vás nejvíce štve

V mém případě to byly kupy plastových obalů, kelímků, sáčku. Chtěla jsem to změnit a hledala jsem způsoby, jak je co nejvíc omezit (to, že přestaneme jíst, by doma neprošlo :)) K tomu, abych plasty zredukovala, nejvíc pomohlo to, že jsem začala vyrábět domácí jogurty (z mléka, nebo třeba z ovesných vloček) a hledám bezplastové alternativy při nákupe běžných potravin – např. zeleninu a ovoce, pokud to jde, kupuji vždy nebalené.

Začněte tím, kde si myslíte, že to má největší smysl 

Může to být třeba omezení jízdy autem, šetření vodou, kompostování, nebo klidně, něco jiného, kde cítíte, že právě toto může přispět k zlepšení klimatu, nebo klidně jenom vaši domácnosti. Já vzhledem k současné situaci nejvíc dbám na to, jak hospodaříme s vodou a dala jsem si závazek, že celý květen oželím vanu a budu se pouze sprchovat. I když po náročném dni s prckem bych si mnohdy tu vanu zasloužila 🙂

Začněte tím, co je pro vás nejjednodušší 

I rychlý úspěch může znamenat hodně. To, kolik námahy vynaložíte není podstatné :). Budete mít ze sebe dobrý pocit, že jste udělali alespoň něco a taky možná zjistíte, že to není vůbec žádná věda a nakopne vás to k dalším dílčím změnám.

Když to není dokonalé

U nás drobné změny přicházely postupně, já ale nebyla spokojená. Chtěla jsem víc. Možná to bylo tím, že jsem z práce byla nastavena hodně na výsledky. Každopádně občasné použití vlastního pytlíku nebo nákupní tašky, výměna klasického šamponu za šampuk a používaní octu a sody na úklid a k tomu separování odpadů mi pořád nepřišly dostatečné.

Věděla jsem, že ještě nejsem v cíli. Pocit frustrace mě propadl vždy, když jsem viděla tu kopu plastů, nebo komunálu, který je třeba vyhodit, nebo jiné zbytečnosti, které se nám doma mezičasem nakupily.

Teď už to mám jinak. Dokonale udržitelnou domácnost  tedy ještě nemám, už se tím, ale nestresuji. Vím, že dělám proto nejvíc, co teď aktuálně zvládám. Důležité pro mě je, že se pořád posouvám dál a z věcí, které pro mě znamenali překračování komfortní zóny jsou najednou běžné zvyky, nad kterými už se vůbec nepozastavuju.

Tady je pár mých tipů, jak na cestě za udržitelnou domácnosti vytrvat:

Mějte své proč

Zda to bude zdravější domov, minimalizování věcí, ušetření, nebo záchrana planety je v zásadě jedno, je důležité, že víte, proč udržitelnou domácnost chcete mít. Pokud své proč nemáte, stěží ji dosáhnete.

Nestresujte, že to vše nejde najednou

Pokud jste x let jeli v zajetých kolejích, které jsou úplně jiné, je těžké všechno změnit najednou. Zejména nákupní zvyklosti a způsob stravování nezměníte ze dne na den (a pokud ano, máte můj obdiv :)) Chce to čas! Pomalu se taky dá přijít do cíle 🙂

Těšte se, když se vám něco povede

Jak už říkám výše, radost je hnacím motorem a pokud chcete vytrvat, najděte si to, co vás na tom bude bavit. Možná vám bude k radosti stačit dobrý pocit, že překonáváte své hranice a možná budete k tomu potřebovat ještě něco, třeba, že ušetříte, nebo se budete těšit z milých setkání u swapů. Věřím, že každý si najde to své.

Dělejte věci opakovaně

Něco se vám povedlo? Tak to udělejte znova. A znova ať si z toho vypěstujete zvyk, pak už to bude brnkačka. Není nic horšího jako jednorázový „úspěch“.  Vím o čem mluvím, tolikrát jsem začínala nosit vlastní pytlíky na nákupy…když na první úspěch nenavážete, budete pořád začínat zase od nuly a o to, to bude pak těžší.

Dávejte si cíle, které jsou splnitelné  

Víte, v čem chcete mít domácnost víc ekologickou, nebo udržitelnou? Výborně. Také, ale víte, že to nedáte, protože…Zkuste se na to podívat z jiné stránky. Co byste zvládli udělat už teď/nejbližší měsíc? Dejte si raději menší konkrétní cíl, který dokážete splnit, nežli ten, o kterého splnění se ani nepokusíte. Například já vím, že aktuálně domácnost bez odpadu nedáme a tak mým aktuálním cílem je omezení plastových odpadů a komunálu o polovinu v porovnání s koncem roku 2019.

Cesta je cíl

A cesta k dokonale udržitelné domácnosti může být protkaná mnohými nedokonalostmi. Mohou to být různé okolnosti, které nám brání v dosažení cíle (byť to mohou být pouze výmluvy), lenost, spolubydlící, který má představu o dokonalé domácnosti zcela jinou než vy apod.

Všechny překážky (byť i ty zdánlivé) jsou potřebné, abychom se utvrdili v tom, že udržitelná domácnost je to, co skutečně chceme a proč to děláme. Pokud se náš cíl nemění a jdeme za ním, jsme na správné cestě k udržitelné domácnosti. Jednou ji mít budeme. Vy i já 🙂

Luc

Lucia Richtarechova
Baví mě nacházet jednoduché a mnohdy i zábavné cesty k udržitelnému způsobu života. Miluji spojení minimalismu a jednoduchosti a baví mě inspirovat lidí k změnám, tak aby krůček po krůčku do svého života přinesli radost, hojnost a žili svůj život v souladu s přírodou. Můj příběh si přečtěte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.